Zjistili jsme v průběhu projektu

V rámci projektu bylo třeba především shromáždit nejnovější poznatky o problematice světelného znečištění. Jak vzniká, co způsobuje, jak proti němu postupovat.

svetelne_znecisteni

Největší škodlivost pro živé organismy představuje modré spektrum v umělém světle, které v noci zabraňuje tvorbě melatoninu a umožňuje vznik nemocí včetně těch nejhorších. O modrém světle v barevných displejích hovořil v televizi přední člen institucionální sítě , jeden z největších propagátorů a bojovníků proti světelnému znečištění pan Hynek Medřický.

veselovsky_medricky

Základní stavebním kamenem života na Zemi jsou biorytmy, denní (pravidelné střádání dne a noci, světla a tmy), měsíční a roční rytmy. Mnoho milionů až miliard let se život vyvíjel díky těmto pravidelným rytmům.

zakladni_biorytmy

Nesmírně důležitým hormonem, který obsahují všechny živé organizmy, je melatonin.Je přímo spojen s problematikou světelného znečištění a je jednou z nejdůležitější částí problematiky.

melatonin

Sluneční světlo není pořád stejné. Mění se v průběhu cirkadiánního dne. Mění se jeho spektrum. A v noci bývala jenom tma.

Zakladni_3_spektra_svetla