Příprava a tvorba měřících jednotek

Zjistit více

Pro měření tmy jsou využívány 3 druhy měřících stanic (jednotek): 

1. Přenosné – měřící přístroje              

Přenosné měřící jednotky se rozdělují dle jejich funkce na přístroje na měření světla (přirozeného i umělého) a přístroje na měření tmy (tmavosti noční oblohy)

  • Měření světla

Pro měření světla je základním přístrojem spektrometr. Ten podá nejlepší informaci o vhodnosti umělého světla pro danou situaci. Je třeba rozlišovat období cirkadiánního rytmu a pro den, večer a noc volit vhodné spektrum světla.

SPEKTOMETR


  • Měření tmy

Pro měření tmy (tmavosti noční oblohy) existují tři základní možnosti. Měření družicové, měření jasoměrem, tzv. „krabičkou“ a měření fotografické.

Měření jasoměrem („krabičkou“) je jednoduché; jasoměr ukáže číselný kód kvality tmy (tmavosti oblohy).

JASOMĚR

 

Fotografické měření je mnohem složitější; výhodou je ale získání mnohem většího množství informací o světelném znečištění.

FOTOAPARÁT SE SPECIÁLNÍM OBJEKTIVEM

 

 

 

2. Mobilní (převozitelné) – karavany, valníky za osobní auto

Mobilní (převozitelné) měřící stanice slouží pro převoz větších přístrojů na měření nebo na pozorování tmavé oblohy a případně i pro jednoduché přespání. 

MOBILNÍ MĚŘÍCÍ STANICE – KARAVAN

 

3. Mobilní (statické) – určené jen k edukačním účelům a jako zázemí k Dark Sky Place

K dispozici jsou 3 mobilní domy velikosti 13,2 m x 4,3 m s kapacitou pro přespání až osmi lidí v jednom objektu. Domky mají společenskou místnost s kuchyňským koutem a plně vybavenou kuchyňskou linkou, tři ložnice, koupelnu se sprchovým koutem a samostatnou toaletu. Dále byl pořízen ještě menší domek jako venkovní zázemí pro tyto noční aktivity jako jsou měření tmy nebo pozorování noční oblohy.

Velké mobilní (statické) měřící jednotky slouží k edukačním účelům, především k výuce měření světelného znečištění a jeho eliminaci a rovněž slouží jako zázemí Dark Sky Place (o certifikaci Dakr Sky Place více zde)

STATICKÉ MĚŘÍCÍ JEDNOTKY

Jak probíhala výstavba těchto měřících jednotek resp. domků se můžete podívat v galerii zde

 

OBJEKT PRO VENKOVNÍ ZÁZEMÍ